Strona główna » Jak wysłać JPK?

Jak wysłać JPK?

Wysyłka jednolitych plików kontrolnych (JPK) z poziomu aplikacji Pakiet Przedsiębiorcy możliwa jest na kilka sposobów.


  • Z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego:

    Wysyłanie plików JPK w ten sposób wymaga posiadania zestawu do podpisu elektronicznego. O ile uzyskanie takiego podpisu wiąże się z pewnymi trudnościami to za to sama wysyłka jest najprostsza. Wystarczy z poziomu programu wybrać opcję generowania JPK, podłączyć do komputera urządzenie z kartą kryptograficzną (urządzenie wielkości pendrive podłączane do USB) i autoryzować wysyłkę kodem PIN. Wysyłka jest wówczas prosta, szybka i najmniej kłopotliwa.


  • Z podpisaniem dokumentu za pomocą profilu zaufanego na platformie ePUAP:

    Wysyłanie plików JPK w ten sposób jest kłopotliwe. Wymaga posiadania profilu zaufanego na platformie ePUAP, którego uzyskanie nie jest kłopotliwe, ale sama wysyłka nastręczna trudności. Należy bowiem z programu wygenerować plik żądania uwierzytelniającego, zalogowania się do profilu zaufanego, podpisania pliku, pobrania go z powrotem na komputer i wskazanie go w programie. Wymaga to wykonania szeregu czynności na stronie ePUAP przez co wysyłka jest dość karkołomna i czasochłonna. Więcej na temat podpisywania JPK z użyciem profilu zaufanego.


  • Wysyłka poprzez stronę Ministerstwa Finansów z użyciem danych uwierzytelniających:

    Wysyłanie plików JPK w ten sposób jest proste i jedyne co jest potrzebne to informacja o przychodach podatnika za 2016 rok, którymi autoryzuje się plik. Sama wysyłka odbywa się poza aplikacją przez stronę Ministerstwa Finansów. Z poziomu aplikacji generuje się plik, który należy następnie wczytać poprzez formularz na stronie https://mikro-jpk.mf.gov.pl/. Po dokonaniu wysyłki uzyskuje się numer referencyjny, który należy wpisać do aplikacji. Późniejsze śledzenie statusu dokumentu i pobranie UPO może już odbywać się z poziomu aplikacji. Więcej na temat wysyłki JPK z użyciem danych autoryzujących.


  • Wysyłka poprzez aplikacje Ministerstwa Finansów:

    Wysyłanie plików JPK w ten sposób polega na wygenerowaniu plików JPK z poziomu aplikacji, zapisaniu ich na dysku lokalnym komputera, a dokonanie samej wysyłki przy użyciu aplikacji Klient JPK 2.0 lub e-mikrofirma. Aplikacje te można pobrać na stronie Ministerstwa Finansów.